Thanks To All Who Participated in the 2016 Los Angeles County Fair Homebrew Competition

There were 283 entries judged and 151 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Ziskin Before 18 1.2: American-Style Pre-Prohibition Lager Maltose Falcons
2nd Dennis Canevari Raging Russian 14.3: Imperial ("Russian") Stout Maltose Falcons
3rd Kyle White Stanktification 2015 23.3: Straight (Unblended) Lambic-Style Ale Long Beach Homebrewers

Winning Entries

Category 1: American-style Pale and Dark Lager (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Ziskin Before 18 1.2: American-Style Pre-Prohibition Lager Maltose Falcons

Category 2: European-style Pale Lager (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonathan Kissinger I Fine Beer May Be Judge By One Sip 2.4: Dortmunder Export-Style Lager
2nd Tony Truong Old Man Drank 2.2: Bohemian-Style Pilsner Brew Attire
3rd Jerry Marshall Czech Pils 2.2: Bohemian-Style Pilsner

Category 3: American-style Wheat Ale and Cream Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Charles Simon
Co-Brewer: Thomas Day
High Noon Cream Ale 3.3: American-Style Cream Ale
2nd Andrew Spaulding
Co-Brewer: Lisa Spaulding
4 Blondes Ale 3.4: American Blonde Ale

Category 4: English-style Bitter Ale and Pale Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Donny Hummel 5:00 In London 4.1: Ordinary Bitter The Brewing Network
2nd Jay Ankeney Behold A Pale Ale 4.4: English-Style Pale Ale The Strand Brewers
3rd James Hilbing Jackstone Bitter #8 4.3: Strong Bitter and Extra Special Bitter (ESB) Strand Brewers' Club

Category 5: American-style Pale Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cody Daigle Puckwudgie Pale Ale 5.1: American-Style Pale Ale Horse Thief Brewers Association
2nd Adam Young Quanah Parker 5.1: American-Style Pale Ale Oak Park Homebrewers, Oak Park, IL
3rd Mike Neice Mike’s Pale Ale 5.1: American-Style Pale Ale BREWLUMINATI

Category 6: Scottish-style Ales (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tony Truong Kilt Dropper 6.5: Wee Heavy (Strong Scotch Ale) Brew Attire
2nd Parker Waechter ...Of The Clan MacLeod 6.5: Wee Heavy (Strong Scotch Ale) Pacific Gravity
3rd Steve Rosolio Wee Wants The Redhead 6.5: Wee Heavy (Strong Scotch Ale) Maltose Falcons

Category 7: India Pale Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Hendrickson
Co-Brewer: Ashley Allen
Bag Of Wheat IPA 7.2: American-Style India Pale Ale
2nd Brian Drown Soul Cal Paradise 7.2: American-Style India Pale Ale Yeastside Brewers
3rd Monte Weiss Dark Matter 7.3: Black India Pale Ale

Category 8: European-style Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mario Artiga NiKOLSCH Scherzinger 8.1: Kolsch-Style Ale Yeastside Brewers
2nd Allen Holm Al’s Dusseldorf Alt 8.2: Altbier
3rd Michael Riordan Mikolsch 8.1: Kolsch-Style Ale N/A

Category 9: Amber and Dark Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Reuben Shah May The Schwarzbier With You 9.5: Schwarzbier Pacific Gravity
2nd Rick Morales
Co-Brewer: Allen Giragosian
Salud 9.1: Vienna-Style Lager Maltose Falcons
3rd Sam Castellano Vienna Lager 9.1: Vienna-Style Lager Brewluminati

Category 10: American West Coast-style Beers (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Justin Bourret Napa Valley Geyser 10.2: California Common Beer Maltose Falcons
2nd Rick Story Amreican Red Ale 10.3: American-Style Red and Amber Ale MaSH
3rd Erik Farris Bye Bye Bachelorhood 10.1: West Coast Extra Pale Ale
HM Bryan Hendrickson 10.3: American-Style Red and Amber Ale

Category 11: Brown Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Park
Co-Brewer: Jason Kusowski
Black & Mild 11.1: Mild Ale
2nd Carl Townsend Southern English Brown 11.3: Southern English-Style Brown Ale Pacific Gravity
3rd Ben Benesh Fellowship Of The Cram 11.4: Northern English-Style Brown Ale

Category 12: Strong Ale and Old Ale (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Slater
Co-Brewer: Matt & Courtney Castellino
A.M. Strong 12.3: American-Style Strong Ale Thousand oaked homebrewers
2nd James Hilbing Stock Ale 12.2: English-Style Strong Ale Strand Brewers' Club

Category 13: Double IPA and Barleywine (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt De Martino RIP Frizzle IIPA 13.2: Double (Imperial) India Pale Ale
2nd Dana Cordes 13.4: American-Style Barleywine Maltose Falcons
3rd Hussam El-Leithy 13.3: English-Style Barleywine BrewCommune

Category 14: Northern European-style Strong Beers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Canevari Raging Russian 14.3: Imperial ("Russian") Stout Maltose Falcons
2nd John Aitchison Shop Brew Feb 2015 14.1: Dortmund-Style Adambier Maltose Falcons
3rd John Merlino Split Hops Imperial Stout 14.3: Imperial ("Russian") Stout

Category 15: Bock (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Aitchison 15.4: Doppelbock Maltose Falcons
2nd Georgia Flair Music Never Stopped Maibock 15.1: Maibock and Helles (Pale) Bock VIBE

Category 16: Porter (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Bricker English Porter 16.1: English-Style Porter Maltose Falcons
2nd Erik Farris Moorean Moonlight 16.2: American-Style Porter
3rd Mike Neice
Co-Brewer: Black Dog
16.2: American-Style Porter BREWLUMINATI

Category 17: Stout (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Morgan
Co-Brewer: Beth Morgan
Bedford Stout 17.5: Foreign-Style Stout B.Ar.F. (B.rewing Ar.ound F.riends)
2nd Todd Slater
Co-Brewer: Matt & Courtney Castellino
Rye’d Wine 17.4: Export and Oatmeal (Sweet English-Style) Stout Thousand oaked homebrewers

Category 18: German-style Wheat Beer (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Hilbing Weizenbock 18.6: Weizenbock Strand Brewers' Club
2nd Hussam El-Leithy 18.3: Bavarian-Style Dunkelweizen BrewCommune
3rd Israel Arrieta Two-Head Hefe 18.2: Bavarian-Style Hefeweizen Maltose Falcons

Category 19: Belgian-style Abbey Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Aitchison 19.2: Abbey Tripel (Triple) Ale Maltose Falcons
2nd Carl Townsend 25th Brewing Anniversary Quad 19.3: Abbey Quadrupel (Quadruple) Ale Pacific Gravity
3rd Bo Hill
Co-Brewer: Carrie Warner
Doran’s Dubbel 19.1: Abbey Dubbel (Double) Ale

Category 20: Belgian-style Strong Ale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Canevari Belgian Fools Gold 20.1: Belgian Blond Ale Maltose Falcons
2nd Noel Michel
Co-Brewer: Amy Michel
Belgian Strong Dark Of Antwerp 20.3: Belgian-Style Strong Dark Ale Thousand Oaked Homebrewers
3rd Lloyd Johnson
Co-Brewer: Ted Silvas
Belgian Golden Strong 20.2: Belgian-Style Strong Golden Ale Pacific Gravity

Category 21: Belgian-style Specialty Ale (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Carson Can Of Worms Blond 21.5: Belgian-Style Specialty Ale, Other Maltose Falcons
2nd Mike Neice
Co-Brewer: Single Shot
21.5: Belgian-Style Specialty Ale, Other BREWLUMINATI
3rd Sam Castellano Witbier W/ Fresh Blood Orange Zest, Bitter Orange Peel And Coriander 21.1: Witbier Brewluminati

Category 22: Farmhouse Ales (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Valentin Guerrero Dorothy Saison 22.4: Wild Ales
2nd Jorge Pineda Pinedabrau Spring Saison 22.2: Saison (Spring/Summer) Yeastside Brewers
3rd Adam Severi 100% Brett 22.4: Wild Ales Maltose Falcons

Category 23: Belgian-style Sour Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle White Stanktification 2015 23.3: Straight (Unblended) Lambic-Style Ale Long Beach Homebrewers
2nd James Perez Sour Red Early 2015 (NB15+BRETT+LACTO) 23.4: Oud Bruin
3rd Andy Ziskin Krieky! 23.2: Fruit-Flavored Lambic-Style Ale and Faro Maltose Falcons
HM Mark Takahashi
Co-Brewer: Izumi Takahashi
Ha’Wild Pineapple Coco Yo Nuts 23.2: Fruit-Flavored Lambic-Style Ale and Faro Pacific Gravity

Category 24: Specialty Beer- Fruit/Vegetable & Herb/Spiced (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Penrod Key Lime Bret Saison 24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer Strand Brewers Club
2nd Tony Truong Guava Fields 24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer Brew Attire
3rd Robert Bradfield
Co-Brewer: Erik Amaya
24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer

Category 25: Specialty Beer - Experimental, Historical & Other (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Israel Arrieta Izzy-Claus 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Maltose Falcons
2nd Allen Giragosian
Co-Brewer: Rick Morales
Bourbon Barrel Aged Coffee Bean Smoked Porter 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Maltose Falcons
3rd Jeff Koehler 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Yeastside Brewers

Category 26: Specialty Beer - Smokes & Wood Aged (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Dexter
Co-Brewer: Russel Smith
BVIP 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey Maltose Falcons
2nd Bo Hill
Co-Brewer: Carrie Warner
Doran’s Dubbel Barrel 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey
3rd Lloyd Johnson
Co-Brewer: Ted Silvas
Bourbon Barrel Aged Belgian Brown Ale 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey Pacific Gravity

Category 27: Mead (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Federmeyer
Co-Brewer: Johnny Hutzler
Bee’s Knees 27.2: Varietal Honey Traditional Mead Independant
2nd Jay Ankeney 27.2: Varietal Honey Traditional Mead The Strand Brewers
3rd John Aitchison 27.4: Pyment Maltose Falcons

Category 28: Cider (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dana Cordes 28.3: Specialty Cider And Perry Maltose Falcons
2nd Craig Wickham
Co-Brewer: Pam Elkins
IHOP You Like It! 28.3: Specialty Cider And Perry maltose falcons
3rd John Broker Sure Would Cider 28.2: New England-Style Cider