Thanks To All Who Participated in the 2015 Mayfaire Homebrew Competition

There were 447 entries judged and 181 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Corona Joey’s European Conquest 9.1: Vienna-Style Lager QUAFF
2nd Mark Trent Cout Ouest Triple 19.2: Abbey Tripel (Triple) Ale MASH 831
3rd Ryan Penrod English Barley Wine 13.3: English-Style Barleywine Strand Brewers Club

Winning Entries

Category 1: American-style Pale and Dark Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Jonathan Kissinger Ours Hand Has Never Lost Its Skill 1.4: American-Style Dark Lager WORTS OF WISDOM!! (WoW!!)
3rd Brian Banbury 1918 1.2: American-Style Pre-Prohibition Lager Temecula Valley Homebrewers Aso/Society of Barley Engineers

Category 2: European-style Pale Lager (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Castellino
Co-Brewer: Todd Slater & Courtney Castellino
Munchen Helles 2.1: Munich-Style Helles Thousand Oaked Homebrewers
2nd Brett Gent Helles Lager 2.1: Munich-Style Helles
3rd Dana Cordes 2.4: Dortmunder Export-Style Lager Maltose Falcons
HM Brett Gent German Pilsner 2.3: North German-Style Pils

Category 3: American-style Wheat Ale and Cream Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Corona Can Joey Get A Wheatness? 3.1: American-Style Wheat Ale QUAFF
2nd Ernie Smith Cream ’O The Crop 3.3: American-Style Cream Ale IBU (Intellectual Brewers Union)
3rd Kale Bittner Bare Necessities 3.4: American Blonde Ale Maltose Falcons

Category 4: English-style Bitter Ale and Pale Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Carl Townsend London Smog 4.3: Strong Bitter and Extra Special Bitter (ESB) Pacific Gravity
2nd Steve Mifsud ESB 2 4.3: Strong Bitter and Extra Special Bitter (ESB) the Brewing Network
3rd Jefferson Loftfield
Co-Brewer: Jordan Ziegler
Mind The Gap 4.3: Strong Bitter and Extra Special Bitter (ESB) Maltose Falcons

Category 5: American-style Pale Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Edgar Regis Mama Citras CPA 5.1: American-Style Pale Ale none
2nd Dana Cordes 5.1: American-Style Pale Ale Maltose Falcons
3rd Jason Justeson
Co-Brewer: Gabe Padilla, Ralph Carrasquillo, Victor Carrasquillo
4 Nights Of Fun Pale Ale 5.1: American-Style Pale Ale Brewing Borrachos

Category 6: Scottish-style Ales (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Kost Wee Wee 6.5: Wee Heavy (Strong Scotch Ale) San Francisco Homebrewers Guild
2nd Brian Banbury Doohan’s 70 6.2: Heavy (70/-) Temecula Valley Homebrewers Aso/Society of Barley Engineers
3rd Matt Ahlstrand Beoir Dearg Glan 6.4: Irish Red Ale San Francisco Homebrewer's Guild

Category 7: India Pale Ale (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Kost Ticklemonster 7.2: American-Style India Pale Ale San Francisco Homebrewers Guild
2nd John Coutts Blind Stoned 7.2: American-Style India Pale Ale Maltose Falcons
3rd Daniel Parker
Co-Brewer: Heidi Parker
Careful Man, There’s A Black IPA Here! 7.3: Black India Pale Ale Strand Brewers Club
HM Chris Cesnek
Co-Brewer: Brandon Monroe
Flea Market IPA 7.2: American-Style India Pale Ale Maltose Falcons

Category 8: European-style Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brett Gent Altbier 8.2: Altbier
2nd Jonathan Kissinger Big Wave Kolsch 8.1: Kolsch-Style Ale WORTS OF WISDOM!! (WoW!!)
3rd Keith Kost Kost Kolsch 8.1: Kolsch-Style Ale San Francisco Homebrewers Guild

Category 9: Amber and Dark Lager (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Corona Joey’s European Conquest 9.1: Vienna-Style Lager QUAFF
2nd Brett Gent Vienna Lager 9.1: Vienna-Style Lager
3rd Steve Mifsud Vienna Lager 8 9.1: Vienna-Style Lager the Brewing Network

Category 10: American West Coast-style Beers (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Justin Bourret Napa Valley Geyser 10.2: California Common Beer Maltose Falcons
2nd Keith Kost Gates Of The West 10.1: West Coast Extra Pale Ale San Francisco Homebrewers Guild
3rd Brett Gent Extra Pale Ale 10.1: West Coast Extra Pale Ale

Category 11: Brown Ale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brett Gent English Brown Ale 11.4: Northern English-Style Brown Ale
2nd Kevin Grizard Casey’s Memorial Brown 11.4: Northern English-Style Brown Ale Maltose Falcons
3rd Steven Jareb Ploughman’s Lunch 11.1: Mild Ale TOF Brewer's Fellowship
HM Gus Carrillo Brown Ale 11.5: American-Style Brown Ale Maltose Falcons

Category 12: Strong Ale and Old Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Penrod 026 Old Ale 12.1: Old Ale Strand Brewers Club
2nd Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
1866 12.2: English-Style Strong Ale Pacific Gravity
3rd Keith Ramos-Eckert
Co-Brewer: April Ramos-Eckert
Old Instigator 12.3: American-Style Strong Ale Crude Brew Crew

Category 13: Double IPA and Barleywine (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Penrod English Barley Wine 13.3: English-Style Barleywine Strand Brewers Club
2nd Kevin Kowalczyk Fall Down Go Boom 13.3: English-Style Barleywine Thousand Oaked
3rd John Hughes Process A/B IPA 13.2: Double (Imperial) India Pale Ale Society of Barley Alchemists

Category 14: Northern European-style Strong Beers (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Israel Arrieta Abel 14.1: Dortmund-Style Adambier Maltose Falcons
2nd Jon Silvertooth RIS 14.3: Imperial ("Russian") Stout Long Beach Homebrewers
3rd Keith Ramos-Eckert
Co-Brewer: April Ramos-Eckert
Onyx 14.3: Imperial ("Russian") Stout Crude Brew Crew

Category 15: Bock (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jen Jordan Helles Bells 15.1: Maibock and Helles (Pale) Bock San Francisco Homebrewers Guild
2nd Jen Jordan DB 15.4: Doppelbock San Francisco Homebrewers Guild
3rd Brett Gent Doppelbock 15.4: Doppelbock

Category 16: Porter (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Kost Monongahela 16.1: English-Style Porter San Francisco Homebrewers Guild
2nd Kevin Grizard 16.1: English-Style Porter Maltose Falcons
3rd Kale Bittner Chat Noir 16.1: English-Style Porter Maltose Falcons

Category 17: Stout (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Kost More Full Bodied Than Radford’s 17.6: American-Style Stout San Francisco Homebrewers Guild
2nd Sam Staley Hack Blouse Oatmeal Stout 17.4: Export and Oatmeal (Sweet English-Style) Stout Men Who Stare At Airlocks
3rd Trevor Martens
Co-Brewer: Stephanie Martens
Ole Flat Face 17.1: Irish-Style (Dry) Draught Stout San Francisco Homebrewers Guild
HM Eric Alldredge
Co-Brewer: Harrison Barth
Dwarf Tears 17.6: American-Style Stout Yeastside brewing

Category 18: German-style Wheat Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Corona Joey’s Half Of Bison 18.2: Bavarian-Style Hefeweizen QUAFF
2nd Josh Jensen Weizen Heimer 18.6: Weizenbock Yeastside Brewers
3rd Matt Castellino
Co-Brewer: Todd Slater & Courtney Castellino
The Ghost 18.6: Weizenbock Thousand Oaked Homebrewers

Category 19: Belgian-style Abbey Ale (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Trent Cout Ouest Triple 19.2: Abbey Tripel (Triple) Ale MASH 831
2nd Jonathan Manock Strong Dark Blend 19.4: Abbey Ale, Other Maltose Falcons
3rd Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
Dark Horse 19.3: Abbey Quadrupel (Quadruple) Ale Pacific Gravity
HM Carl Townsend Beglain Dubbel II 19.1: Abbey Dubbel (Double) Ale Pacific Gravity

Category 20: Belgian-style Strong Ale (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Canevari Pink Elephant 20.2: Belgian-Style Strong Golden Ale Maltose Falcons
2nd Agustin Martinez 20.2: Belgian-Style Strong Golden Ale
3rd John Aitchison 20.3: Belgian-Style Strong Dark Ale Maltose Falcons

Category 21: Belgian-style Specialty Ale (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phillip Davis Funk Saison 21.5: Belgian-Style Specialty Ale, Other none
2nd Mark Trent Vallee D L’or 21.5: Belgian-Style Specialty Ale, Other MASH 831
3rd Jon Silvertooth Lampo Bianco 21.5: Belgian-Style Specialty Ale, Other Long Beach Homebrewers

Category 22: Farmhouse Ales (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Osborne
Co-Brewer: Sara Osborne
Rustik 22.4: Wild Ales none
2nd Joshua Fogg Saison III 22.2: Saison (Spring/Summer) Rhode Island Brewing Society
3rd Brett Gent Saison 22.3: Saison (Fall/Winter)

Category 23: Belgian-style Sour Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Crane Rubus Cube - Blackberry Lambic 23.2: Fruit-Flavored Lambic-Style Ale and Faro QUAFF
2nd Michael Patterson 23.1: Gueuze/Geuze-Style Ale Pacific Gravity

Category 24: Specialty Beer- Fruit/Vegetable & Herb/Spiced (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Parsons Kentucky Kristmas Ale 24.2: Herb- and/or Spice-flavored Beer Long Beach Homebrewers
2nd James Dunham Ngabe 24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer Maltose Falcons
3rd Adam Moheban Cacao For Coconuts 24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer Long beach homebrewers
HM Jason Justeson
Co-Brewer: Gabe Padilla, Ralph Carrasquillo, Victor Carrasquillo
El Chocoleche 24.2: Herb- and/or Spice-flavored Beer Brewing Borrachos

Category 25: Specialty Beer - Experimental, Historical & Other (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Stott Coconut Stout 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other VIBE
2nd Ryan Morrison
Co-Brewer: Adam Severi
Wry Rye 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Maltose Falcons
3rd Kevin Osborne
Co-Brewer: Sara Osborne
Homunculus 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other none
HM Keith Kost Gratzer 25.1: Historical Beer San Francisco Homebrewers Guild

Category 26: Specialty Beer - Smokes & Wood Aged (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Kost Smoked Gouda 26.1: Bavarian Rauch (smoke-flavored) San Francisco Homebrewers Guild
2nd Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
BA Sled Dog 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey Pacific Gravity
3rd David Gansen
Co-Brewer: Long Beach Home Brewers
Belgian Dubbel Wine Oaked 26.4: Wood-Aged Beer, Other Long Beach Home Brewers

Category 27: Mead (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Aitchison 27.7: Braggot or Bracket Maltose Falcons
2nd Michael Patterson 27.5: Melomel Pacific Gravity
3rd John Aitchison 27.4: Pyment Maltose Falcons
HM Jeff Koehler 27.4: Pyment Yeastside Brewers

Category 28: Cider (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dana Cordes 28.3: Specialty Cider And Perry Maltose Falcons
2nd Benjamin Ross In-Cider 28.1: Standard Cider and Perry The Brewing Network
3rd Brian Banbury Captain Perry 28.3: Specialty Cider And Perry Temecula Valley Homebrewers Aso/Society of Barley Engineers