Thanks To All Who Participated in the 2015 Los Angeles County Fair Homebrew Competition

There were 354 entries judged and 185 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dana Cordes 13.4: American-Style Barleywine Maltose Falcons
2nd Dave Lyman
Co-Brewer: Gary Strappazon
Rhubarb Gose 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Kalamazoo Libation Organization of Brewers (K.L.O.B.)
3rd Ward G. Walkup IV Pint Glass Workhorse 11.1: Mild Ale Yeastsidebrewers

Winning Entries

Category 1: American-style Pale and Dark Lager (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alfredo Rocha Coronel - Mexican Lager 1.2: American-Style Pre-Prohibition Lager Long Beach Homebrewers
2nd Andy Ziskin The Repealer 1.2: American-Style Pre-Prohibition Lager Maltose Falcons Home Brewing Society
3rd Jason Barker Oregon Dark Lager 1.4: American-Style Dark Lager Oregon Brew Crew

Category 2: European-style Pale Lager (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Sundstrom
Co-Brewer: Jesse Sundstrom
Segway To Munich 2.1: Munich-Style Helles Long Beach Home Brewers
2nd Dana Cordes 2.3: North German-Style Pils Maltose Falcons
3rd Jorge Pineda Pinedabrau Helles 2.1: Munich-Style Helles Yeastside Brewers

Category 3: American-style Wheat Ale and Cream Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Hall Honey Pot 3.2: American-Style Honey Wheat Ale Orange County Mash Ups
2nd Jeff Schultz Cream Ale 3.3: American-Style Cream Ale
3rd Nick Corona Joey’s Swheat Legacy 3.1: American-Style Wheat Ale QUAFF

Category 4: English-style Bitter Ale and Pale Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott McFarlane Scott’s ESB 4.3: Strong Bitter and Extra Special Bitter (ESB)
2nd Brian Banbury Drink Up Mates! 4.1: Ordinary Bitter Temecula Valley Homebrewers Club/Society of Barley Engineers
3rd Nick Corona Joey’s ExtraOrdinary 4.1: Ordinary Bitter QUAFF

Category 5: American-style Pale Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Sundstrom
Co-Brewer: Jesse Sundstrom
Cirtrillenial 5.1: American-Style Pale Ale Long Beach Home Brewers
2nd Joshua Parsons Citra SMaSH 5.1: American-Style Pale Ale Long Beach Homebrewers
3rd Andy Ziskin Carlos Danger 5.1: American-Style Pale Ale Maltose Falcons Home Brewing Society

Category 6: Scottish-style Ales (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tony Truong Alpha Scotsman’s Ale 6.5: Wee Heavy (Strong Scotch Ale)
2nd Carl Townsend 75 Shilling 6.3: Export (80/-) Pacific Gravity
3rd Ed Weber Red Irish Lord 6.4: Irish Red Ale Maltose Falcons

Category 7: India Pale Ale (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Abram Gearig
Co-Brewer: Zac McDiarmid
Wooo! 7.2: American-Style India Pale Ale
2nd Erik Parker Hatfield’s San Diego IPA 7.2: American-Style India Pale Ale The Brewing Network
3rd Michael Patterson 7.3: Black India Pale Ale Pacific Gravity

Category 8: European-style Ale (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Hall Hopfenfeld 8.2: Altbier Orange County Mash Ups
2nd Jorge Pineda Pinedabrau Koelsch 8.1: Kolsch-Style Ale Yeastside Brewers
3rd Craig Corley Alt #15 8.2: Altbier Pacific Gravity

Category 9: Amber and Dark Lager (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Patrick Anderson Marzen 9.2: Marzen/Oktoberfest
2nd David Ziolkowski Sleepwalk 9.5: Schwarzbier
3rd Nick Corona Joey’s European Conquest 9.1: Vienna-Style Lager QUAFF

Category 10: American West Coast-style Beers (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Farris Circle Pit Citra 10.1: West Coast Extra Pale Ale
2nd John Horton Xtra Pale 10.1: West Coast Extra Pale Ale
3rd Rocky Mann
Co-Brewer: Loni Mann
Amber Ale 10.3: American-Style Red and Amber Ale Thousand Oaked Homebrewers

Category 11: Brown Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ward G. Walkup IV Pint Glass Workhorse 11.1: Mild Ale Yeastsidebrewers
2nd David Hall American Brown 11.5: American-Style Brown Ale Orange County Mash Ups
3rd Patrick Anderson ’Merica Brown 11.5: American-Style Brown Ale

Category 12: Strong Ale and Old Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Sanders Stingo 12.2: English-Style Strong Ale Strand
2nd David Youel Old Ale 12.1: Old Ale David Youel
3rd Charles Pulley 12 12.2: English-Style Strong Ale Mash Heads San Diego

Category 13: Double IPA and Barleywine (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dana Cordes 13.4: American-Style Barleywine Maltose Falcons
2nd Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
1866 13.3: English-Style Barleywine Pacific Gravity
3rd Mike Neice BW 13.4: American-Style Barleywine BREWLUMINATI

Category 14: Northern European-style Strong Beers (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
Sled Dog 14.3: Imperial ("Russian") Stout Pacific Gravity
2nd Michael Patterson 14.3: Imperial ("Russian") Stout Pacific Gravity

Category 15: Bock (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Luis Michel
Co-Brewer: Nathan Sewell
Benedict XVI Doppelbock 15.4: Doppelbock Yeastside Brewers
2nd Josh Jensen Facebock 15.2: Traditional Bock Yeastside Brewers
3rd Jon Silvertooth Boc’s Big Bock 15.4: Doppelbock Long Beach Homebrewers

Category 16: Porter (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Farris Victory Lap Porter 16.2: American-Style Porter
2nd Mike Kitain 16.2: American-Style Porter
3rd Randal Weber Midnight Porter 16.2: American-Style Porter Brewcommune

Category 17: Stout (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Sanders Sweet Stout 17.2: English-Style (Sweet)Cream or Milk Stout Strand
2nd Joe Heidelman Quality Start Stout 17.5: Foreign-Style Stout A Few Who Brew
3rd Jason Barker Oregon Luncheon Stout 17.2: English-Style (Sweet)Cream or Milk Stout Oregon Brew Crew

Category 18: German-style Wheat Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kent Fletcher
Co-Brewer: Nancy Gold
SwheatTart 18.4: Berliner Weisse Maltose Falcons
2nd Eric Strahm
Co-Brewer: Loren Strahm
Humble Farmer Bavarian Wheat 18.2: Bavarian-Style Hefeweizen
3rd Josh Jensen Weizen Heimer 18.6: Weizenbock Yeastside Brewers

Category 19: Belgian-style Abbey Ale (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin O’Connell
Co-Brewer: Daniel O'Connell
Tripel K-O 19.2: Abbey Tripel (Triple) Ale Yeastside Brewers
2nd Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
Dark Horse 19.3: Abbey Quadrupel (Quadruple) Ale Pacific Gravity
3rd Eric Moreau
Co-Brewer: Scott Stonberg
Rainy Day Tripel 19.2: Abbey Tripel (Triple) Ale Pacific Gravity

Category 20: Belgian-style Strong Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Holter
Co-Brewer: Kingsley Toby
Dogtown Golden Strong 20.2: Belgian-Style Strong Golden Ale Pacific Gravity
2nd Mike Neice Quadzilla IV 20.3: Belgian-Style Strong Dark Ale BREWLUMINATI
3rd John Aitchison 20.1: Belgian Blond Ale MF

Category 21: Belgian-style Specialty Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Heidelman Web Gem Brut De Claremont 21.4: Belgian Brut Beer A Few Who Brew
2nd Craig Corley BPA #39 21.2: Belgian-Style Pale Ale Pacific Gravity
3rd Alfredo Rocha Botas Blancas - Belgian Wit 21.1: Witbier Long Beach Homebrewers

Category 22: Farmhouse Ales (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jerry Marshall Sour Blonde 22.4: Wild Ales High desert homebrewers anonymous
2nd Steven Sage Saison 565 22.2: Saison (Spring/Summer)
3rd Jason Kroeker
Co-Brewer: Matt Carmack
Batch 4 22.2: Saison (Spring/Summer)

Category 23: Belgian-style Sour Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dustin Jennings 2014 COVBS Brew At The Fair Demo Beer 23.3: Straight (Unblended) Lambic-Style Ale Crown Of The Valley Brewing Society
2nd Israel Arrieta It’s Tart 23.3: Straight (Unblended) Lambic-Style Ale Maltose Falcons
3rd Richard Solis Blackberry Sour 23.2: Fruit-Flavored Lambic-Style Ale and Faro Temecula Valley Homebrewers Association

Category 24: Specialty Beer- Fruit/Vegetable & Herb/Spiced (32 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Parker
Co-Brewer: Heidi Parker
Hey! Hey! Careful, Man! There’s A PEACH SAISON Here! 24.1: Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer Strand Brewers Club
2nd Keith Eckert
Co-Brewer: April Ramos-Eckert
Mega Mounds 24.2: Herb- and/or Spice-flavored Beer
3rd Valentin Guerrero Hibiscus Saison 24.2: Herb- and/or Spice-flavored Beer

Category 25: Specialty Beer - Experimental, Historical & Other (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Lyman
Co-Brewer: Gary Strappazon
Rhubarb Gose 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Kalamazoo Libation Organization of Brewers (K.L.O.B.)
2nd Ward G. Walkup IV BBC 25.2: Experimental and Specialty Beer, Other Yeastsidebrewers
3rd Israel Arrieta Old Sal 25.1: Historical Beer Maltose Falcons

Category 26: Specialty Beer - Smokes & Wood Aged (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Ziskin Kraken In The Rye 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey Maltose Falcons Home Brewing Society
2nd Ward G. Walkup IV Bourbon BA BBC 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey Yeastsidebrewers
3rd Keith Eckert
Co-Brewer: April Ramos-Eckert
Quadra Fiend 26.3: Wood-Aged Beer, Whiskey

Category 27: Mead (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Hall Oak Aged Joe’s 27.6: Metheglin Orange County Mash Ups
2nd Bonfilio Ruiz
Co-Brewer: Cristina Ruiz
Miel Y Jamaica 27.6: Metheglin Yeastside brewers
3rd Leslie Stotlar-Gray Omani Owl Mead 27.2: Varietal Honey Traditional Mead

Category 28: Cider (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Banbury Capt. Perry 28.3: Specialty Cider And Perry Temecula Valley Homebrewers Club/Society of Barley Engineers
2nd Dana Cordes 28.3: Specialty Cider And Perry Maltose Falcons
3rd Michael Fry
Co-Brewer: Kristie Fry
All Berry Cider 28.3: Specialty Cider And Perry Quaff